Omega - 232.58.42.21.04.001
232.58.42.21.04.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 42 Red Gold / Diamond / White / Alligator
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 232.58.42.21.04.001 (aka: 23258422104001) |
| Name: | 232.58.42.21.04.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 42 Red Gold / Diamond / White / Alligator |
| Produced: | 2011 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
Description
The 232.58.42.21.04.001 Planet Ocean has a sumptuous red gold case of 42mm and a diamond-set bezel. It is powered by caliber 8501, Omega's luxury version of the in-house caliber 8500. Both dial as well as the alligator strap are executed in bright white.