Omega - 232.63.42.21.01.001
232.63.42.21.01.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 42 Red Gold / Black / Alligator
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 232.63.42.21.01.001 (aka: 23263422101001) |
| Name: | 232.63.42.21.01.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 42 Red Gold / Black / Alligator |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Seamaster Planet Ocean 232.63.42.21.04.001 has a red gold case of 42mm, which houses the self-winding caliber 8501. Both bezel and dial are black and it is fitted with a black alligator strap.