Omega - 232.63.44.22.01.001
232.63.44.22.01.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 43.5 GMT Red Gold / Ceragold / Alligator
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 232.63.44.22.01.001 (aka: 23263442201001) |
| Name: | 232.63.44.22.01.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 43.5 GMT Red Gold / Ceragold / Alligator |
| Produced: | 2014 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.50 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The reference 232.63.44.22.01.001 Planet Ocean features the caliber 8615 GMT movement and a sumptuous red gold case. It has a so-called 'Ceragold' bezel. Reference 23263442201001