Omega - 232.63.46.21.01.001
232.63.46.21.01.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Red Gold / Ceragold / Alligator
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 232.63.46.21.01.001 (aka: 23263462101001) |
| Name: | 232.63.46.21.01.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Red Gold / Ceragold / Alligator |
| Produced: | 2011 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
Description
The Omega Seamaster Planet Ocean 'Ceragold' has a red gold case and a black ceramic bezel created using the 'Ceragold' technology - a special process that allows the incrustation of gold into a ceramic bezel. As reference 232.63.46.21.01.001, the 45.5mm case is paired to an alligator strap.