Omega - 232.90.38.20.03.001
232.90.38.20.03.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 37.5 Titanium / LiquidMetal / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 232.90.38.20.03.001 (aka: 23290382003001) |
| Name: | 232.90.38.20.03.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 37.5 Titanium / LiquidMetal / Bracelet |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The ref. 232.90.38.20.03.001 was lauched in 2013. It has a 37.5mm case of titanium and a bracelet made of the same material. Its bezel is made of ceramic and features a LiquidMetal diving scale.