Omega - 232.90.42.21.03.001
232.90.42.21.03.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 42 Titanium / LiquidMetal / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 232.90.42.21.03.001 (aka: 23290422103001) |
| Name: | 232.90.42.21.03.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 42 Titanium / LiquidMetal / Bracelet |
| Produced: | 2013 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The 2013 Planet Ocean 232.90.42.21.03.001 sports a titanium case and bracelet. Its blue ceramic bezel insert features a LiquidMetal diving scale. The blue dial matches the bezel. This Planet Ocean is fitted with a titanium bracelet.