Omega - 232.90.46.51.03.001
232.90.46.51.03.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Chronograph Titanium / Liquidmetal / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 232.90.46.51.03.001 (aka: 23290465103001) |
| Name: | 232.90.46.51.03.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Chronograph Titanium / Liquidmetal / Bracelet |
| Produced: | 2013 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Planet Ocean 232.90.46.51.03.001 Chronograph Liquidmetal was launched at BaselWorld 2013. It features a titanium case and bracelet and a ceramic bezel with 'LiquidMetal diving scale. Its caliber 9300 can be admired through the transparent case back.