Omega - 232.92.38.20.03.001
232.92.38.20.03.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 37.5 Titanium / Liquidmetal / Rubber
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 232.92.38.20.03.001 (aka: 23292382003001) |
| Name: | 232.92.38.20.03.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 37.5 Titanium / Liquidmetal / Rubber |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The ref. 232.92.38.20.03.001 is the smaller version of the Planet Ocean Liquidmetal. It has a titanium case of 37.5mm with the signature blue dial and blue ceramic bezel - the latter with LiquidMetal diving scale.