Omega - 232.92.42.21.03.001
232.92.42.21.03.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 42 Titanium / LiquidMetal / Rubber
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 232.92.42.21.03.001 (aka: 23292422103001) |
| Name: | 232.92.42.21.03.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 42 Titanium / LiquidMetal / Rubber |
| Produced: | 2013 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The ref. 232.92.42.21.03.001 is the 42mm version of the Planet Ocean Liquidmetal. It features a titanium case and a blue ceramic bezel insert with LiquidMetal diving scale. it is fitted with a blue rubber strap.