Omega - 232.92.46.21.03.001
232.92.46.21.03.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Titanium / Liquidmetal / Rubber
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 232.92.46.21.03.001 (aka: 23292462103001) |
| Name: | 232.92.46.21.03.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Titanium / Liquidmetal / Rubber |
| Produced: | 2013 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Planet Ocean reference 232.92.46.21.03.001 was launched in 2013. It features a ceramic bezel inlay with 'LiquidMetal' diving scale and -in this configuration- a rubber strap matching the dial and said bezel. Its caliber 8500 can be seen through the transparent case back.