Omega - 232.93.44.22.99.001
232.93.44.22.99.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 43.5 GMT Platinum / Orange / Alligator
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 232.93.44.22.99.001 (aka: 23293442299001) |
| Name: | 232.93.44.22.99.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 43.5 GMT Platinum / Orange / Alligator |
| Produced: | 2014 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 8 units |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 24 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.50 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Seamaster Planet Ocean GMT reference 232.93.44.22.99.001 was introduced in 2014 as a limited edition of 8 pieces. It features a platinum case and an orange ceramic bezel - the latter according to Omega being a world's first. This watch is powered by the self-winding, co-axial caliber 8615.