Omega - 232.98.44.22.01.004
232.98.44.22.01.004 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 43.5 GMT Platinum / Diamond / Dubai
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 232.98.44.22.01.004 (aka: 23298442201004) |
| Name: | 232.98.44.22.01.004 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 43.5 GMT Platinum / Diamond / Dubai |
| Produced: | 2011 |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | Yes, 1 unit |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 24 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.50 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The 232.98.44.22.01.004 Planet Ocean is a piece unique created for the Dubai market, featuring a platinum case set with baguette and trapeze cut diamonds. The full series includes; 23298442201002 Oman 23298442201003 Qatar 23298442201004 Dubai 23298442201005 Abu Dhabi