Omega - 2900.50.37
2900.50.37 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Stainless Steel / Black / Alligator
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 2900.50.37 (aka: 29005037) |
| Name: | 2900.50.37 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Stainless Steel / Black / Alligator |
| Produced: | 2005 |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
Description
The Omega Seamaster Planet Ocean 2900.50.37 is a somewhat rare configuration, sporting the big size case in stainless steel and a brown alligator strap.