Omega - 2900.50.91
2900.50.91 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Stainless Steel / Black / Rubber
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 2900.50.91 (aka: 29005091) |
| Name: | 2900.50.91 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Stainless Steel / Black / Rubber |
| Produced: | 2005 |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
Description
The Omega Seamaster Planet Ocean reference 2900.50.91 has a stainless steel case of 45.5mm housing its co-axial caliber 2500 movement. The bezel inlay is black, as is its black ridged rubber strap. This is one of the watches worn by the Daniel Craig in the 2006 James Bond Casino Royale movie.