Omega - 2900.51.82
2900.51.82 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Stainless Steel / Orange Numerals / Rubber
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 2900.51.82 (aka: 29005182) |
| Name: | 2900.51.82 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Stainless Steel / Orange Numerals / Rubber |
| Produced: | 2005 |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
Description
The elegant yet robust design of the Omega Automatic Seamaster 300 is recalled by the Seamaster Planet Ocean. Like its ancestor, the Planet Ocean has a rugged stainless steel case presented on a stainless steel bracelet. It also has an easy-to-read black unidirectional rotating bezel and a dramatic black dial. But it also distinguished by some features which suit it perfectly to the needs of contemporary divers: it has a helium escape valve and is water resistant to an impressive 600 metres (2000 feet). The Planet Ocean is powered by Omega’s Co-Axial calibre 2500 and its outstanding performance is confirmed by its COSC chronometer certification. There is a distinct family resemblance between the 1957 Omega Automatic Seamaster 300 and the 2010 Omega Seamaster Planet Ocean. We are delighted to have created a watch which preserves an exciting part of our undersea legacy but is equipped with features which make it a true state-of-the-industry divers’ watch. Seamaster ref: 2900.51.82