Omega - 2901.51.82
2901.51.82 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 42 Stainless Steel / Orange Numerals / Rubber
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 2901.51.82 (aka: 29015182) |
| Name: | 2901.51.82 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 42 Stainless Steel / Orange Numerals / Rubber |
| Produced: | 2005 |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
Description
The Omega Seamaster Planet Ocean is a modern dive watch inspired by watches from Omega's rich past, most notably the Seamaster 300. This version is part of the first generation, which are powered by the caliber 2500 movement. Reference 2901.51.82 has a 42mm case with a black bezel inlay. The dial features orange numerals. It is fitted with a black rubber strap.