Omega - 2907.50.91
2907.50.91 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Casino Royale
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 2907.50.91 (aka: 29075091) |
| Name: | 2907.50.91 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Casino Royale |
| Produced: | 2006 |
| Produced: | 2007 |
| Limited: | Yes, 5007 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
Description
The Omega Seamaster Planet Ocean 2907.50.91 was introduced in 2006 as a limited edition of 5007 pieces in honor of the James Bond Casino Royale movie. It features the 007 logo as a counterweight on its seconds hand; both its case back as well as its packaging refer to James Bond / Casino Royale as well.