Omega - 2908.50.38
2908.50.38 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Stainless Steel / Orange / Alligator
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 2908.50.38 (aka: 29085038) |
| Name: | 2908.50.38 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Stainless Steel / Orange / Alligator |
| Produced: | 2011 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Seamaster Planet Ocean reference 2908.50.38 is a first-generation (caliber 2500-powered) Planet Ocean with a stainless steel case of 45.5mm, an orange rotating bezel and an orange alligator strap.