Omega - 2908.50.82
2908.50.82 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Stainless / Orange / Rubber
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 2908.50.82 (aka: 29085082) |
| Name: | 2908.50.82 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Stainless / Orange / Rubber |
| Produced: | 2005 |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
Description
As reference 2908.50.82, the Omega Seamaster Planet Ocean has a stainless steel case of 45.5mm and a black rubber strap with orange stitching, matching both the bezel inlay as well as the numerals on its black dial. This watch is powered by the caliber 2500 movement.