Omega - 2908.50.83
2908.50.83 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Stainless Steel / Orange / Orange Rubber
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 2908.50.83 (aka: 29085083) |
| Name: | 2908.50.83 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Stainless Steel / Orange / Orange Rubber |
| Produced: | 2005 |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
Description
With reference number 2908.50.83, the Omega Seamaster Planet Ocean has the larger 45.5mm case paired with an orange rubber strap and a matching orange bezel inlay. Part of the first generation of Planet Ocean watches, it is powered by the caliber 2500 movement.