Omega - 2908.50.91
2908.50.91 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Stainless / Orange / Rubber
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 2908.50.91 (aka: 29085091) |
| Name: | 2908.50.91 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Stainless / Orange / Rubber |
| Produced: | 2005 |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
Description
As reference 2908.50.91 the Omega Seamaster Planet Ocean has a stainless steel case of 45.5mm and a black rubber strap, with orange accents on both the bezel and dial. This watch is powered by the caliber 2500 movement. It is unsure if this version was ever actually available.