Omega - 2909.50.91
2909.50.91 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 42 Stainless Steel / Orange / Rubber
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 2909.50.91 (aka: 29095091) |
| Name: | 2909.50.91 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 42 Stainless Steel / Orange / Rubber |
| Produced: | 2005 |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
Description
The Omega Seamaster Planet Ocean is a modern dive watch inspired by watches from Omega's rich past, most notably the Seamaster 300. This version is part of the first generation, which are powered by the caliber 2500 movement. Reference 2909.50.91 has a case of 42mm, an orange bezel inlay, orange numerals on its dial and a ridged rubber strap.