Omega - 2913.50.48
2913.50.48 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 42 Mécanique 20 Sapphires / Short Strap
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 2913.50.48 (aka: 29135048) |
| Name: | 2913.50.48 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 42 Mécanique 20 Sapphires / Short Strap |
| Produced: | 2006 |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Mother of Pearl |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
Launched in 2006, the Seamaster Planet Ocean Mécanique is an extravagant take Omega's popular dive watch. Its stainless steel case features a gem-set bezel in white gold, while is dial is blue (/black) mother-of-pearl. The present watch has a bezel set with 18 baguette-cut diamonds and 6 orange sapphires. Reference 2913.50.38 has a standard size strap. Reference 2913.50.48 has a ladies size strap.