Omega - 2918.50.38
2918.50.38 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Chronograph Stainless Steel / Orange / Alligator
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 2918.50.38 (aka: 29185038) |
| Name: | 2918.50.38 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Chronograph Stainless Steel / Orange / Alligator |
| Produced: | 2006 |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The reference 2918.50.38 Planet Ocean Chronograph has a orange bezel and a matching orange alligator strap. Part of Omega's first generation of Planet Ocean chronograph, it is powered by caliber 3313. Seamaster ref: 2918.50.38