Omega - 522.32.44.21.03.001
522.32.44.21.03.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 43.5 Master Chronometer Stainless Steel / Blue / Rubber / PyeongChang 2018
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 522.32.44.21.03.001 (aka: 52232442103001) |
| Name: | 522.32.44.21.03.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 43.5 Master Chronometer Stainless Steel / Blue / Rubber / PyeongChang 2018 |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 2018 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.50 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Seamaster Planet Ocean 522.32.44.21.03.001 is a limited edition of 2018 pieces introduced in 2017 in honor of the 2018 PyeongChang Olympic Games. It features a blue dial with red accents, and a blue ceramic bezel injected with red rubber on the first 15 minutes. The sapphire crystal case back features a transfer with the logo of the Olympic Games and the words PyeongChang 2018.