Omega - 522.33.38.20.04.001
522.33.38.20.04.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 37.5 Olympic Collection Sochi 2014
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 522.33.38.20.04.001 (aka: 52233382004001) |
| Name: | 522.33.38.20.04.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 37.5 Olympic Collection Sochi 2014 |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | Yes, 2014 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Seamaster Planet Ocean 522.33.38.20.04.001 was introduced in 2013 in honor of Omega's role as official timekeeper to the 2014 Sochi Winter Olympics This model features a white dial with a date window at the 3 o’clock position. The white ceramic unidirectional rotating divers’ bezel is mounted on a 37.5 mm stainless steel case on a white leather strap. Inspired by the colors of the flag of the Russian Federation, there are red and blue accents on the dial and the diving scale. . It was produced in an edition limited to 2,014 pieces.