Omega - 224.30.55.21.01.001
224.30.55.21.01.001 Seamaster PloProf Co-Axial Stainless Steel / Black / Shark
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster PloProf |
| Reference: | 224.30.55.21.01.001 (aka: 22430552101001) |
| Name: | 224.30.55.21.01.001 Seamaster PloProf Co-Axial Stainless Steel / Black / Shark |
| Produced: | 2009 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Other |
| Case Diameter: | 55.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 1200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Omega Seamaster Ploprof 1200M bears a strong physical resemblance to its famous ancestor and it carries on the traditions of robust reliability and water resistance which have always defined Omega’s divers’ watches. But there are also some remarkable improvements: for example, the watch is driven by the Omega Co-Axial calibre 8500 with a free sprung balance. This movement, launched in 2007, was created from inception by Omega and is one of the key elements in the revolution in mechanical watchmaking which has been taking place at the company since 1999.