Omega - 224.62.55.21.04.001
224.62.55.21.04.001 Seamaster PloProf Co-Axial Only Watch
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster PloProf |
| Reference: | 224.62.55.21.04.001 (aka: 22462552104001) |
| Name: | 224.62.55.21.04.001 Seamaster PloProf Co-Axial Only Watch |
| Produced: | 2009 |
| Limited: | Yes, 1 unit |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Other |
| Case Diameter: | 55.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 1200.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Omega Seamaster PloProf 224.62.55.21.04.001 is a piece unique created for OnlyWatch 2009. It features a rose gold case, a white dial and a white ceramic bezel insert.