Omega - 227.32.55.21.03.001
227.32.55.21.03.001 Seamaster PloProf Co-Axial Master Chronometer O-mega Steel / Summer Blue
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster PloProf |
| Reference: | 227.32.55.21.03.001 (aka: 22732552103001) |
| Name: | 227.32.55.21.03.001 Seamaster PloProf Co-Axial Master Chronometer O-mega Steel / Summer Blue |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Other |
| Case Diameter: | 55.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 1200.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Omega Seamaster PloProf 227.32.55.21.03.001 debuted in 2023 as part of the ' Summer Blue' collection of watches. The monobloc case is made of O-megasteel - proprietary stainless steel alloy.