Omega - 227.90.55.21.01.001
227.90.55.21.01.001 Seamaster PloProf Co-Axial Master Chronometer Titanium / Black
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster PloProf |
| Reference: | 227.90.55.21.01.001 (aka: 22790552101001) |
| Name: | 227.90.55.21.01.001 Seamaster PloProf Co-Axial Master Chronometer Titanium / Black |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Other |
| Case Diameter: | 55.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 1200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Minimum price
7 249 €
Maximum price
11 086 €
Absolute change
0 €
Opening price
8 588 €
Closing price
8 588 €
Relative change
0,00 %
Description
The 2015 Omega PloProf boasts a few notable difference compared to the 2009-generation. First of all, the case and bracelet are done in titanium and a rubber strap is standard issue in the full package. The movement, caliber 8912, no longer features a date and is now certified according to the new METAS process. Reference 227.90.55.21.01.001 has a black bezel and a black dial.