Omega - 511.13.40.20.02.001
511.13.40.20.02.001 Seamaster Master Co-Axial 39.5 Edizione Venezia Stainless Steel / Silver / Alligator
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster |
| Reference: | 511.13.40.20.02.001 (aka: 51113402002001) |
| Name: | 511.13.40.20.02.001 Seamaster Master Co-Axial 39.5 Edizione Venezia Stainless Steel / Silver / Alligator |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Omega Seamaster 'Edizione Venezia' was released in mid-2017 as a tribute to the 60th anniversary of the brand's Seahorse logo, which is inspired by those found on Venetian gondolas. The case, in either stainless steel or 'Sedna' gold, measures 39.5mm across and holds the self-winding, METAS-certified caliber 8800 / 8801 movement. The domed dial features applied indexes, and time is indicated through a set of 'Feuille' hands.