Omega - 511.13.40.20.04.002
511.13.40.20.04.002 Seamaster Master Co-Axial 39.5 Singapore Edition Stainless Steel / White / Alligator
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster |
| Reference: | 511.13.40.20.04.002 (aka: 51113402004002) |
| Name: | 511.13.40.20.04.002 Seamaster Master Co-Axial 39.5 Singapore Edition Stainless Steel / White / Alligator |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 200 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Omega Seamaster 511.13.40.20.04.002 is a limited edition of 200 pieces created to celebrate Singapore's bicentennial in 2019. It features a stainless steel case and a white dial with blue indexes and hands.