Omega - 511.13.40.20.06.002
511.13.40.20.06.002 Seamaster Master Co-Axial 39.5 Swiss Edition Stainless Steel / Silver / Alligator
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster |
| Reference: | 511.13.40.20.06.002 (aka: 51113402006002) |
| Name: | 511.13.40.20.06.002 Seamaster Master Co-Axial 39.5 Swiss Edition Stainless Steel / Silver / Alligator |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 1291 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Omega Seamaster 511.13.40.20.06.002 was introduced in 2018 as a limited edition of 1.291 pieces. Exclusively available in the Swiss Omega boutiques, it features a case back engraved with various Swiss landmarks.