Omega - 511.13.40.20.06.003
511.13.40.20.06.003 Seamaster Master Co-Axial 39.5 UAE Edition Stainless Steel / Grey / Alligator
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster |
| Reference: | 511.13.40.20.06.003 (aka: 51113402006003) |
| Name: | 511.13.40.20.06.003 Seamaster Master Co-Axial 39.5 UAE Edition Stainless Steel / Grey / Alligator |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 399 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Omega Seamaster 511.13.40.20.06.003 is a limited edition of 399 pieces created for the United Arab Emirates. It features a stainless steel case and a grey dial with blue indexes. The stainless steel rim of the case back is engraved with images of the Burj-al-Arab, Burj Khalifa, Dubai Marina, Louvre Abu Dhabi, Aldar Headquarters, the Sheikh Zayed Mosque and other famous UAE landmarks and locations.