Omega - 511.13.40.20.11.001
511.13.40.20.11.001 Seamaster Master Co-Axial 39.5 Hong Kong Edition Stainless Steel / Red / Alligator
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster |
| Reference: | 511.13.40.20.11.001 (aka: 51113402011001) |
| Name: | 511.13.40.20.11.001 Seamaster Master Co-Axial 39.5 Hong Kong Edition Stainless Steel / Red / Alligator |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 399 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Red |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Omega Seamaster 51113402011001 is a limited edition of 399 pieces create for the Hong Kong market. This watch features a stainless steel case and a red dial.