Omega - 522.32.40.20.01.003
522.32.40.20.01.003 Seamaster Master Co-Axial 39.5 Olympic Timekeeper Stainless Steel / Black / Black
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster |
| Reference: | 522.32.40.20.01.003 (aka: 52232402001003) |
| Name: | 522.32.40.20.01.003 Seamaster Master Co-Axial 39.5 Olympic Timekeeper Stainless Steel / Black / Black |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 2032 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Seamaster 522.32.40.20.01.003 is a limited edition of 2032 pieces introduced in 2018 in celebration of Omega's role as official timing partner of the Olympic Games. It is part of a series of five models which each feature accents in one of the colors of the Olympic rings. The case is similar if not identical to that of the Venezia model.