Omega - 522.32.40.20.04.004
522.32.40.20.04.004 Seamaster Master Co-Axial 39.5 Olympic Timekeeper Stainless Steel / White / Red
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster |
| Reference: | 522.32.40.20.04.004 (aka: 52232402004004) |
| Name: | 522.32.40.20.04.004 Seamaster Master Co-Axial 39.5 Olympic Timekeeper Stainless Steel / White / Red |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Seamaster Seamaster Master Co-Axial 39.5 Olympic reference 522.32.40.20.04.003 was introduced in 2018 as part of a set of five watches each featuring accents in one of the colors of the Olympic Rings. The watches are only available in a set, of which 100 will be made. The price listed WAS for the set of five watches; they are now priced separately. 522.32.40.20.04.001 (blue) 522.32.40.20.04.002 (yellow) 522.32.40.20.04.003 (black) 522.32.40.20.04.004 (red) 522.32.40.20.04.005 (green)