Omega - 522.53.40.20.04.001
522.53.40.20.04.001 Seamaster Master Co-Axial 39.5 Olympic Games Gold Yellow Gold / Enamel / Alligator
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster |
| Reference: | 522.53.40.20.04.001 (aka: 52253402004001) |
| Name: | 522.53.40.20.04.001 Seamaster Master Co-Axial 39.5 Olympic Games Gold Yellow Gold / Enamel / Alligator |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Omega Olympic Games Gold Collection was introduced in 2018. It consists of three gold watches inspired by the Olympic medals, plus an additional limited edition in platinum. Reference 522.53.40.20.04.001 features a case in yellow gold. The dial is enamel.