Omega - 522.53.40.20.04.002
522.53.40.20.04.002 Seamaster Master Co-Axial 39.5 Olympic Games Gold Canopus / Enamel / Alligator
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster |
| Reference: | 522.53.40.20.04.002 (aka: 52253402004002) |
| Name: | 522.53.40.20.04.002 Seamaster Master Co-Axial 39.5 Olympic Games Gold Canopus / Enamel / Alligator |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Omega Olympic Games Gold Collection was introduced in 2018. It consists of three gold watches inspired by the Olympic medals, plus an additional limited edition in platinum. Reference 522.53.40.20.04.002 features a case in 'Canopus' gold, which is a proprietary white gold alloy. The dial is enamel.