Omega - 522.53.40.20.04.003
522.53.40.20.04.003 Seamaster Master Co-Axial 39.5 Olympic Games Gold Sedna Gold / Enamel / Alligator
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster |
| Reference: | 522.53.40.20.04.003 (aka: 52253402004003) |
| Name: | 522.53.40.20.04.003 Seamaster Master Co-Axial 39.5 Olympic Games Gold Sedna Gold / Enamel / Alligator |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Sedna Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Omega Olympic Games Gold Collection was introduced in 2018. It consists of three gold watches inspired by the Olympic medals, plus an additional limited edition in platinum. Reference 522.53.40.20.04.003 features a case in 'Sedna' gold, which is a proprietary red gold alloy. The dial is enamel.