Omega - 522.93.40.20.01.001
522.93.40.20.01.001 Seamaster Master Co-Axial 39.5 Olympic Games Platinum / Enamel / Alligator
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster |
| Reference: | 522.93.40.20.01.001 (aka: 52293402001001) |
| Name: | 522.93.40.20.01.001 Seamaster Master Co-Axial 39.5 Olympic Games Platinum / Enamel / Alligator |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Omega Olympic Games Gold Collection was introduced in 2018. It consists of three gold watches inspired by the Olympic medals, plus an additional limited edition in platinum. Reference 522.93.40.20.01.001 is a limited edition of 100 pieces. It features a case crafted from a unique alloy that is 95% platinum and 2% 18K gold. The dial is black enamel.