Omega - 331.10.42.51.01.002
331.10.42.51.01.002 Speedmaster 57 Co-Axial Stainless Steel / Black Vintage / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster '57 |
| Reference: | 331.10.42.51.01.002 (aka: 33110425101002) |
| Name: | 331.10.42.51.01.002 Speedmaster 57 Co-Axial Stainless Steel / Black Vintage / Bracelet |
| Produced: | 2015 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Speedmaster 57 is a modern ode to Omega's first generation of Speedmasters. It features a case with straight lugs and a bezel with the tachymeter scale engraved. The same features were found on early versions of Omega's iconic chronograph, while later models feature the swirling 'lyre' lugs and a bezel with separate inlay still in use today. Reference 331.10.42.51.01.002 has the 'broad arrow' style hands with 'vintage' colored Luminova. The same material is found in its recessed hour markers. This version is fitted with a stainless steel bracelet.