Omega - 331.10.42.51.02.002
331.10.42.51.02.002 Speedmaster 57 Co-Axial Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster '57 |
| Reference: | 331.10.42.51.02.002 (aka: 33110425102002) |
| Name: | 331.10.42.51.02.002 Speedmaster 57 Co-Axial Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Produced: | 2013 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Speedmaster 57 is a modern ode to Omega's first generation of Speedmasters. It features a case with straight lugs and a bezel with the tachymeter scale engraved. The same features were found on early versions of Omega's iconic chronograph, while later models feature the swirling 'lyre' lugs and a bezel with separate inlay still in use today. As reference 331.10.42.51.02.002, both case and bracelet are done in stainless steel. The dial is silver with rose gold indexes and hands. This Speedmaster is powered by caliber 9300.