Omega - 331.12.42.51.01.002
331.12.42.51.01.002 Speedmaster 57 Co-Axial Stainless Steel / Black Vintage
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster '57 |
| Reference: | 331.12.42.51.01.002 (aka: 33112425101002) |
| Name: | 331.12.42.51.01.002 Speedmaster 57 Co-Axial Stainless Steel / Black Vintage |
| Produced: | 2015 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Speedmaster 57 is a modern ode to Omega's first generation of Speedmasters. It features a case with straight lugs and a bezel with the tachymeter scale engraved. The same features were found on early versions of Omega's iconic chronograph, while later models feature the swirling 'lyre' lugs and a bezel with separate inlay still in use today. Reference 331.12.42.51.01.002 has the 'broad arrow' style hands with 'vintage' colored Luminova. The same material is found in its recessed hour markers.