Omega - 331.22.42.51.01.001
331.22.42.51.01.001 Speedmaster 57 Co-Axial Stainless Steel / Red Gold / Black
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster '57 |
| Reference: | 331.22.42.51.01.001 (aka: 33122425101001) |
| Name: | 331.22.42.51.01.001 Speedmaster 57 Co-Axial Stainless Steel / Red Gold / Black |
| Produced: | 2013 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Speedmaster 57 is a modern ode to Omega's first generation of Speedmasters. It features a case with straight lugs and a bezel with the tachymeter scale engraved. The same features were found on early versions of Omega's iconic chronograph, while later models feature the swirling 'lyre' lugs and a bezel with separate inlay still in use today. Reference 331.22.42.51.01.001 has a stainless steel case with red gold bezel, pushers and crown. It is fitted with a leather strap.