Omega - 331.92.42.51.04.001
331.92.42.51.04.001 Speedmaster 57 Co-Axial Titanium / White
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster '57 |
| Reference: | 331.92.42.51.04.001 (aka: 33192425104001) |
| Name: | 331.92.42.51.04.001 Speedmaster 57 Co-Axial Titanium / White |
| Produced: | 2013 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Speedmaster 57 is a modern ode to Omega's first generation of Speedmasters. It features a case with straight lugs and a bezel with the tachymeter scale engraved. The same features were found on early versions of Omega's iconic chronograph, while later models feature the swirling 'lyre' lugs and a bezel with separate inlay still in use today. Reference 331.92.42.51.04.001 has a titanium case and a white dial with blue indexes and hands. It is fitted with a brown calf leather strap.