Omega - 332.12.41.51.10.001
332.12.41.51.10.001 Speedmaster 57 Master Chronometer 40.5 Stainless Steel / Green
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster '57 |
| Reference: | 332.12.41.51.10.001 (aka: 33212415110001) |
| Name: | 332.12.41.51.10.001 Speedmaster 57 Master Chronometer 40.5 Stainless Steel / Green |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Speedmaster 57 reference 332.12.41.51.10.001 was introduced in 2022. This watch has a Stainless Steel case of 40.50mm with engraved tachymeter bezel. Inside ticks the hand-wound caliber 9906. The dial is Green.