Omega - 304.30.44.52.01.001
304.30.44.52.01.001 Speedmaster Moonphase Chronograph Master Chronometer Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 304.30.44.52.01.001 (aka: 30430445201001) |
| Name: | 304.30.44.52.01.001 Speedmaster Moonphase Chronograph Master Chronometer Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.25 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
7 236 €
Maximum price
9 084 €
Absolute change
0 €
Opening price
8 136 €
Closing price
8 136 €
Relative change
0,00 %
Description
Introduced in anticipation of BaselWorld 2016, the Speedmaster Moonphase Chronograph Master Chronometer is a new model in the Speedmaster family, fitted with a new, in-house, METAS-certified chronograph movement with moonphase complication and date based on caliber 9300. The Speedmaster Moonphase Chronograph Master Chronometer has a stainless steel case of 44.25mm, with a ceramic tachymeter ring and 'box' shaped sapphire crystal. The moonphase disc is done in metalized mineral crystal, allowing Omega to print it with great detail - the moon is said to even show an astronaut's footprint. Reference 304.30.44.52.01.001 has a black dial and an alligator strap; 304.30.44.52.01.001 is similar but fitted with a stainless steel bracelet.