Omega - 304.32.44.51.01.001
304.32.44.51.01.001 Speedmaster Moonwatch Master Co-Axial Stainless Steel / Racing
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 304.32.44.51.01.001 (aka: 30432445101001) |
| Name: | 304.32.44.51.01.001 Speedmaster Moonwatch Master Co-Axial Stainless Steel / Racing |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.25 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Speedmaster 304.32.44.51.01.001 was introduced in anticipation of BaselWorld 2017. It features a stainless steel case with a ceramic bezel insert with LiquidMetal tachymeter scale, and a black / grey 'Racing' style dial inspired by the Mark II and other historical Speedmaster watches. Compared to the earlier 311.XX generation, it's profile is slightly slimmer - mainly due to a redesign of the sapphire crystals - and the subdials are slightly larger. It is the first Speedmaster to be powered by the Master Chronometer caliber 9900 movement. Reference 304.32.44.51.01.001 is fitted with a leather strap with orange rubber mid section. Update; will be launched under reference number 329.32.44.51.01.001 as part of a new series of 'Racing' Speedmasters.