Omega - 304.63.44.52.01.001
304.63.44.52.01.001 Speedmaster Moonphase Chronograph Master Chronometer Sedna Gold / Black
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 304.63.44.52.01.001 (aka: 30463445201001) |
| Name: | 304.63.44.52.01.001 Speedmaster Moonphase Chronograph Master Chronometer Sedna Gold / Black |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.25 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
18 159 €
Maximum price
33 119 €
Absolute change
0 €
Opening price
27 294 €
Closing price
27 294 €
Relative change
0,00 %
Description
Introduced in anticipation of BaselWorld 2016, the Speedmaster Moonphase Chronograph Master Chronometer is a new model in the Speedmaster family, fitted with a new, in-house, METAS-certified chronograph movement with moonphase complication and date based on caliber 9300. The Speedmaster Moonphase Chronograph Master Chronometer has a Sedna gold case of 44.25mm, with a ceramic 'Ceragold' tachymeter ring and 'box' shaped sapphire crystal. The moonphase disc is done in metalized mineral crystal, allowing Omega to print it with great detail - the moon is said to even show an astronaut's footprint. Reference 3304.63.44.52.01.001 has a black dial.